ITT Cannon, LLC CA3102E32A55PB05
CA3102E32A55PB05 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E32A55PB05
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55 POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E32A55PB05.pdf
Availability of CA3102E32A55PB05
QUANTITY
CA3102E32A55PB05 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E32A55PB05
Internal Part NumberEIS-CA3102E32A55PB05
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert32-A55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E32A55PB05
Related LinksCA3102E3, CA3102E32A55PB05 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E32A55PB05 Details Description
Related parts for CA3102E32A55PB05
RES 3.74K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 97.6K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 4.75K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSC XO 22.5MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
MASS TERMINATION APPLICATOR datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 30K OHM 1% 30W datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 45A 115VAC 28VDC datasheet.pdf
RES 48.8K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf