ITT Cannon, LLC CA3102E32A55PB05
CA3102E32A55PB05 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E32A55PB05
Brief Description
CONN RCPT 55 POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E32A55PB05.pdf
Availability of CA3102E32A55PB05
QUANTITY
CA3102E32A55PB05 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E32A55PB05
Internal Part NumberEIS-CA3102E32A55PB05
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert32-A55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E32A55PB05
Related LinksCA3102E3, CA3102E32A55PB05 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E32A55PB05 Details Description
Related parts for CA3102E32A55PB05
RES SMD 102K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CABLE ASSEM 2MM 24POS M-F 2" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 348 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.27K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
RES 35.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 63.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
JTV RELAY 1 FORM A 24V datasheet.pdf
OSC MEMS PROG datasheet.pdf
CAP 47 UF 20% 50 V datasheet.pdf