ITT Cannon, LLC CA3102E32A55PBF80-05
CA3102E32A55PBF80-05 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E32A55PBF80-05
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55 POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E32A55PBF80-05.pdf
Availability of CA3102E32A55PBF80-05
QUANTITY
CA3102E32A55PBF80-05 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E32A55PBF80-05
Internal Part NumberEIS-CA3102E32A55PBF80-05
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E32A55PBF80-05
Related LinksCA3102E32A, CA3102E32A55PBF80-05 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E32A55PBF80-05 Details Description
Related parts for CA3102E32A55PBF80-05
CONN HEADER .100 SINGL STR 5POS datasheet.pdf
CONN HEADER R/A .100 8POS 30AU datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER TRPL 1X2 20SSOP datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS TO220-5 datasheet.pdf
HDR STR SR. 100 TP datasheet.pdf
KIT DESIGN FOR DS26502 datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES CHAS MNT 60 OHM 1% 20W datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
ASSEMBLY 1 POS MM D MMH datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS SQ FLNG W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 16A 250V datasheet.pdf