ITT Cannon, LLC CA3102E36-10SBF80A176
CA3102E36-10SBF80A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E36-10SBF80A176
Brief Description
CONN RCPT 48 POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E36-10SBF80A176.pdf
Availability of CA3102E36-10SBF80A176
QUANTITY
CA3102E36-10SBF80A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E36-10SBF80A176
Internal Part NumberEIS-CA3102E36-10SBF80A176
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E36-10SBF80A176
Related LinksCA3102E36-, CA3102E36-10SBF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E36-10SBF80A176 Details Description
Related parts for CA3102E36-10SBF80A176
IC SRAM 256KBIT 70NS 28TSOP datasheet.pdf
CONTROLLER LOAD .10-15A 4-20MA datasheet.pdf
CONN FFC FPC RCPT 29POS 2.54MM datasheet.pdf
INDICATOR 24V 12MM PROMINENT RED datasheet.pdf
BRIDGE TERM BLOCK 3POS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
RES SMD 95.3K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
RES 680 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 10V X5R 0805 datasheet.pdf
RES 50 OHM 10W 0.01% RADIAL datasheet.pdf