ITT Cannon, LLC CA3102E36-3PYBF80-05F0
CA3102E36-3PYBF80-05F0 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E36-3PYBF80-05F0
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG BOX MNT RCPT 6POS
Datasheet Download
CA3102E36-3PYBF80-05F0.pdf
Availability of CA3102E36-3PYBF80-05F0
QUANTITY
CA3102E36-3PYBF80-05F0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E36-3PYBF80-05F0
Internal Part NumberEIS-CA3102E36-3PYBF80-05F0
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions6
Shell Size - Insert36-3
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size0 (3), 12 (3)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationY
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E36-3PYBF80-05F0
Related LinksCA3102E36-3, CA3102E36-3PYBF80-05F0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E36-3PYBF80-05F0 Details Description
Related parts for CA3102E36-3PYBF80-05F0
CONN HEADER VERT 14POS .100 TIN datasheet.pdf
IC VOLTAGE DETCTR 2.7V SOT23A-5 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 15MA SOD323 datasheet.pdf
SWITCH DISCONNECT 80A 600V RED datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 80A DPAK-3 datasheet.pdf
CGRID SL HSG OPT DR NPOLAR 38POS datasheet.pdf
RES SMD 47.5 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SBC GEN3 CORE I7 1.5GHZ 16GB datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN PLUG 4P INLINE SKT SLD CUP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
ANTI-VIB NYLON GLD 16MM BLK datasheet.pdf