ITT Cannon, LLC CA3102E36-7PF80
CA3102E36-7PF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E36-7PF80
Brief Description
CONN RCPT 47POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E36-7PF80.pdf
Availability of CA3102E36-7PF80
QUANTITY
CA3102E36-7PF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E36-7PF80
Internal Part NumberEIS-CA3102E36-7PF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions47
Shell Size - Insert36-7
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E36-7PF80
Related LinksCA3102E, CA3102E36-7PF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E36-7PF80 Details Description
Related parts for CA3102E36-7PF80
TRIMMER 50 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS DUAL VERT TIN datasheet.pdf
SENSOR FIBER OPTIC 40M W/LENS datasheet.pdf
PANEL MOUNT ASSEM 6.35MM BLUE datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
MOD CBL 5FT OPEN END STRAIGHT datasheet.pdf
CABLE FFC 1MM TYPE 2 20P 152MM datasheet.pdf
MICRO 9C S /11 WHT 36" NI datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 32POS SKT datasheet.pdf