ITT Cannon, LLC CA3102E36A35S-B-01
CA3102E36A35S-B-01 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E36A35S-B-01
Brief Description
CONN RCPT 8 POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E36A35S-B-01.pdf
Availability of CA3102E36A35S-B-01
QUANTITY
CA3102E36A35S-B-01 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E36A35S-B-01
Internal Part NumberEIS-CA3102E36A35S-B-01
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions8
Shell Size - Insert36-A35
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 245A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E36A35S-B-01
Related LinksCA3102E36, CA3102E36A35S-B-01 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E36A35S-B-01 Details Description
Related parts for CA3102E36A35S-B-01
CONN HEADER 100POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
SWITCH SPDT 15A HINGE LEVER datasheet.pdf
OSC XO 7.3728MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
RES 1.47M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CLAMP FLAT/ROUND ARROW MNT NAT datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.75A 84 MOHM datasheet.pdf
OSC TCXO 26.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf