ITT Cannon, LLC CA3102R10SL-4PF80F0
CA3102R10SL-4PF80F0 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102R10SL-4PF80F0
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG BOX MNT RCPT 2POS
Datasheet Download
CA3102R10SL-4PF80F0.pdf
Availability of CA3102R10SL-4PF80F0
QUANTITY
CA3102R10SL-4PF80F0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102R10SL-4PF80F0
Internal Part NumberEIS-CA3102R10SL-4PF80F0
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions2
Shell Size - Insert10SL-4
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102R10SL-4PF80F0
Related LinksCA3102R10, CA3102R10SL-4PF80F0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102R10SL-4PF80F0 Details Description
Related parts for CA3102R10SL-4PF80F0
RES ARRAY 15 RES 2K OHM 16DIP datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 300MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 324 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 536 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RES 249 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 3.09K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.99M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TAPE 1" X 36 YD datasheet.pdf
CONN HDR 80POS 2.5MM datasheet.pdf