ITT Cannon, LLC CA3102R18-11SF80
CA3102R18-11SF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102R18-11SF80
Brief Description
CONN RCPT 5 POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102R18-11SF80.pdf
Availability of CA3102R18-11SF80
QUANTITY
CA3102R18-11SF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102R18-11SF80
Internal Part NumberEIS-CA3102R18-11SF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions5
Shell Size - Insert18-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102R18-11SF80
Related LinksCA3102R1, CA3102R18-11SF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102R18-11SF80 Details Description
Related parts for CA3102R18-11SF80
CONN RING 4 AWG # 5/16 SOLIS datasheet.pdf
RES SMD 115 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
CAP CER 200PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 4V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 1.28A 100 MOHM datasheet.pdf
RES 62.6K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC SRAM 72M 250MHZ 165BGA datasheet.pdf