ITT Cannon, LLC CA3102R18-1PF80A95
CA3102R18-1PF80A95 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102R18-1PF80A95
Brief Description
CONN RCPT 10 POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102R18-1PF80A95.pdf
Availability of CA3102R18-1PF80A95
QUANTITY
CA3102R18-1PF80A95 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102R18-1PF80A95
Internal Part NumberEIS-CA3102R18-1PF80A95
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert18-1
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness20µin (0.51µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102R18-1PF80A95
Related LinksCA3102R18, CA3102R18-1PF80A95 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102R18-1PF80A95 Details Description
Related parts for CA3102R18-1PF80A95
RES 16.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
POT 100K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CC WI-WAVE 802.11B/G CARD datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 50V Y5V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 110 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
FOOT CYLINDRICAL 1.5" DIA BLACK datasheet.pdf
SR BTS CB 58 10 ASY datasheet.pdf
DIODE RECT 30A 100V 25NS TO-263A datasheet.pdf
500 TB SPR CLA HIGH/TYPE datasheet.pdf
CAP FILM 0.01UF 5% 310VAC AXIAL datasheet.pdf