ITT Cannon, LLC CA3102R18-21PF80
CA3102R18-21PF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102R18-21PF80
Brief Description
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102R18-21PF80.pdf
Availability of CA3102R18-21PF80
QUANTITY
CA3102R18-21PF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102R18-21PF80
Internal Part NumberEIS-CA3102R18-21PF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions3
Shell Size - Insert18-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102R18-21PF80
Related LinksCA3102R1, CA3102R18-21PF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102R18-21PF80 Details Description
Related parts for CA3102R18-21PF80
CONN EDGECARD 122POS .100" WW datasheet.pdf
RES SMD 365 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 430MA 1.95 OHM SMD datasheet.pdf
RES 191K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS CBL SKT RA CRIMP datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 POLYSTYRENE 2MM datasheet.pdf
Connector Header 29 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 125MHZ 6SOT23 datasheet.pdf