ITT Cannon, LLC CA3102R20-19SB
CA3102R20-19SB picture photo
Mfg. Part Number
CA3102R20-19SB
Brief Description
CONN RCPT 3POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
CA3102R20-19SB.pdf
Availability of CA3102R20-19SB
QUANTITY
CA3102R20-19SB Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102R20-19SB
Internal Part NumberEIS-CA3102R20-19SB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert20-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating74A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102R20-19SB
Related LinksCA3102R, CA3102R20-19SB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102R20-19SB Details Description
Related parts for CA3102R20-19SB
IC EIA-232 DRIVER/REC 28-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 14+PE CBL PIN RA CRIMP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
AH1 SWITCH 2MM HINGE LEVER datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 500MW SOD80 datasheet.pdf