ITT Cannon, LLC CA3102R20-29PZ
CA3102R20-29PZ picture photo
Mfg. Part Number
CA3102R20-29PZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 17 POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102R20-29PZ.pdf
Availability of CA3102R20-29PZ
QUANTITY
CA3102R20-29PZ Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102R20-29PZ
Internal Part NumberEIS-CA3102R20-29PZ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions17
Shell Size - Insert20-29
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationZ
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102R20-29PZ
Related LinksCA3102R, CA3102R20-29PZ Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102R20-29PZ Details Description
Related parts for CA3102R20-29PZ
TRANS NPN 50V 2A MT-3 datasheet.pdf
IC DATA ACQ SYSTEM 12BIT 8-DIP datasheet.pdf
CONN FFC FPC RCPT 10POS 2.54MM datasheet.pdf
PANEL INDICATOR INCAND 28V WHITE datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 36K OHM 0606 datasheet.pdf
THERMOSTAT 35DEG C SPST-NO IND datasheet.pdf
RES SMD 11.5K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 3A 240VAC 32VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 400VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
RES 138.88 OHM 0.6W 0.05% RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.9NH 200MA 500 MOHM datasheet.pdf