| Internal Part Number | EIS-VTD48EF120T025A00 | |
| Outputs and Type | 1, Isolated | |
| Power - Output | 300W | |
| Voltage - Output | 12V | |
| Current - Output | 25A | |
| Voltage - Input | 26 V ~ 55 V | |
| Regulator Topology | Buck | |
| Frequency - Switching | 1.95MHz | |