ITT Cannon, LLC CA3102R20-7SW
CA3102R20-7SW picture photo
Mfg. Part Number
CA3102R20-7SW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 8 POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102R20-7SW.pdf
Availability of CA3102R20-7SW
QUANTITY
CA3102R20-7SW Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102R20-7SW
Internal Part NumberEIS-CA3102R20-7SW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions8
Shell Size - Insert20-7
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationW
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102R20-7SW
Related LinksCA3102, CA3102R20-7SW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102R20-7SW Details Description
Related parts for CA3102R20-7SW
IC EEPROM 256KBIT 400KHZ 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 28MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT RCPT 55POS datasheet.pdf
RES SMD 500M OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 127 TYPE A 14POS datasheet.pdf
CAP CER 6.8UF 100V X7S 2220 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
IC MCU 256KB FLASH 64MHZ 64LQFP datasheet.pdf
RES SMD 402 OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf