ITT Cannon, LLC CA3102R24-28PF80A176
CA3102R24-28PF80A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102R24-28PF80A176
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 24 POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102R24-28PF80A176.pdf
Availability of CA3102R24-28PF80A176
QUANTITY
CA3102R24-28PF80A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102R24-28PF80A176
Internal Part NumberEIS-CA3102R24-28PF80A176
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions24
Shell Size - Insert24-28
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102R24-28PF80A176
Related LinksCA3102R24-, CA3102R24-28PF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102R24-28PF80A176 Details Description
Related parts for CA3102R24-28PF80A176
CONN HSG RCPT 128POS WALL MT SKT datasheet.pdf
CAP ROCKER PADDLE RED datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DISTANCE PIECE W/SCREW AND WASH datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC 4-PLEX datasheet.pdf
CABLE FOR SCREW TERMINAL 7M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB datasheet.pdf
MICRO 31C P 12" WHT JACKS NI datasheet.pdf