ITT Cannon, LLC CA3102R24-28PX-K10
CA3102R24-28PX-K10 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102R24-28PX-K10
Brief Description
CONN RCPT 24 POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102R24-28PX-K10.pdf
Availability of CA3102R24-28PX-K10
QUANTITY
CA3102R24-28PX-K10 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102R24-28PX-K10
Internal Part NumberEIS-CA3102R24-28PX-K10
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Fastening TypeThreaded
OrientationX
Features-
Contact Finish Thickness20µin (0.51µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102R24-28PX-K10
Related LinksCA3102R24, CA3102R24-28PX-K10 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102R24-28PX-K10 Details Description
Related parts for CA3102R24-28PX-K10
CAP FILM 5100PF 2% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 18-36VIN +/-12VO datasheet.pdf
CAP CER 10UF 25V X5R 1206 datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 5A AC datasheet.pdf
RES SMD 59K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 215K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS R/A .100" GOLD datasheet.pdf