ITT Cannon, LLC CA3102R24-28SYF80A95
CA3102R24-28SYF80A95 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102R24-28SYF80A95
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 24POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102R24-28SYF80A95.pdf
Availability of CA3102R24-28SYF80A95
QUANTITY
CA3102R24-28SYF80A95 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102R24-28SYF80A95
Internal Part NumberEIS-CA3102R24-28SYF80A95
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert24-28
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationY
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness20µin (0.51µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102R24-28SYF80A95
Related LinksCA3102R24-, CA3102R24-28SYF80A95 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102R24-28SYF80A95 Details Description
Related parts for CA3102R24-28SYF80A95
RES ARRAY 8 RES 1K OHM 16DIP datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT 21MA HALLOGIC datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS UNIV-M-N-L ORANGE datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V P2H 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 4.81K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 154 I/O 208PQFP datasheet.pdf
FUSE/SW FILTER 3A 115/250VAC datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
Crystal 6.0000MHz 20ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C COTS Through Hole HC49/U datasheet.pdf