Vishay/Sprague M39003/03-0237/TR
M39003/03-0237/TR picture photo
Mfg. Part Number
M39003/03-0237/TR
Brief Description
CAP TANT 39UF 10% 15V AXIAL
Datasheet Download
M39003/03-0237/TR.pdf
Availability of M39003/03-0237/TR
QUANTITY
M39003/03-0237/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/03-0237/TR
Internal Part NumberEIS-M39003/03-0237/TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39003/3, CSR23
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance39µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesMilitary
Failure RateP (0.1%)