ITT Cannon, LLC CA3102R24A28SB
CA3102R24A28SB picture photo
Mfg. Part Number
CA3102R24A28SB
Brief Description
CONN RCPT 28POS BOX MNT SKT
Datasheet Download
CA3102R24A28SB.pdf
Availability of CA3102R24A28SB
QUANTITY
CA3102R24A28SB Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102R24A28SB
Internal Part NumberEIS-CA3102R24A28SB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions28
Shell Size - Insert24-A28
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102R24A28SB
Related LinksCA3102R, CA3102R24A28SB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102R24A28SB Details Description
Related parts for CA3102R24A28SB
IDC CABLE - MKC34K/MC34M/MKC34K datasheet.pdf
ENDPLATE ZDU 6-2 datasheet.pdf
RES SMD 31.6K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 270 OHM 1% AXL datasheet.pdf
RES SMD 3.83K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN MALE PIN M12 3POS SOLDER datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
POWER ENTRY FILTERED 10A FASTON datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf