Cornell Dubilier Electronics DSF050J154
DSF050J154 picture photo
Mfg. Part Number
DSF050J154
Brief Description
CAP FILM 0.15UF 5% 50VDC RADIAL
Datasheet Download
DSF050J154.pdf
Availability of DSF050J154
QUANTITY
DSF050J154 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSF050J154
Internal Part NumberEIS-DSF050J154
PackagingBulk
Capacitance0.15µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.287" L x 0.173" W (7.30mm x 4.40mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSF050J154
Related LinksDSF05, DSF050J154 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
DSF050J154 Details Description
Related parts for DSF050J154
ENCODER OPT ROTARY 64PPR W/SW datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.063" NYLON 4.57MM datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE D 45 CKTS LGT 178 datasheet.pdf
ACCES. SPECIAL CABLE CLAMP EMC M datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
MICRO 100C P 3" WHT JACKP NI datasheet.pdf
TXRX RF SIGFOX 868MHZ 32VQFN datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf