ITT Cannon, LLC CA3102R28-12P
CA3102R28-12P picture photo
Mfg. Part Number
CA3102R28-12P
Brief Description
CONN RCPT 26 POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102R28-12P.pdf
Availability of CA3102R28-12P
QUANTITY
CA3102R28-12P Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102R28-12P
Internal Part NumberEIS-CA3102R28-12P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert28-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102R28-12P
Related LinksCA3102, CA3102R28-12P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102R28-12P Details Description
Related parts for CA3102R28-12P
RES 137K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC CPLD 2160MC 6.72NS 256FTBGA datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .076M 28POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125" datasheet.pdf
IC CONV DC/DC PWM 0.50MA 7DIP datasheet.pdf
CAP CER 0.39UF 1KV X7R RADIAL datasheet.pdf