ITT Cannon, LLC CA3102R28-15PA95
CA3102R28-15PA95 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102R28-15PA95
Brief Description
CONN RCPT 35 POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102R28-15PA95.pdf
Availability of CA3102R28-15PA95
QUANTITY
CA3102R28-15PA95 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102R28-15PA95
Internal Part NumberEIS-CA3102R28-15PA95
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions35
Shell Size - Insert28-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness20µin (0.51µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102R28-15PA95
Related LinksCA3102R2, CA3102R28-15PA95 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102R28-15PA95 Details Description
Related parts for CA3102R28-15PA95
FUSE BRD MNT 2.5A 125VAC/VDC SMD datasheet.pdf
FAN FILTER ELEMENT 100PPI PKG/5 datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1000UF 6.3V 10% 5829 datasheet.pdf
RES 1.58M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 25POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CABLE R/A MALE-MALE 4POS 3' datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 312.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf