ITT Cannon, LLC CA3102R36-10S
CA3102R36-10S picture photo
Mfg. Part Number
CA3102R36-10S
Brief Description
CONN RCPT 48POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102R36-10S.pdf
Availability of CA3102R36-10S
QUANTITY
CA3102R36-10S Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102R36-10S
Internal Part NumberEIS-CA3102R36-10S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions48
Shell Size - Insert36-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102R36-10S
Related LinksCA3102, CA3102R36-10S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102R36-10S Details Description
Related parts for CA3102R36-10S
I/O MODULE 16 IN 16 OUT datasheet.pdf
SMA PNL MT PLUG 2 HOLE 1/2 RND datasheet.pdf
RES 27 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 24.6 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED CXA1512 8.9MM WHT datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 120W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf