ITT Cannon, LLC CA3102R36-15PA95
CA3102R36-15PA95 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102R36-15PA95
Brief Description
CONN RCPT 35POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102R36-15PA95.pdf
Availability of CA3102R36-15PA95
QUANTITY
CA3102R36-15PA95 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102R36-15PA95
Internal Part NumberEIS-CA3102R36-15PA95
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions35
Shell Size - Insert36-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness20µin (0.51µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102R36-15PA95
Related LinksCA3102R3, CA3102R36-15PA95 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102R36-15PA95 Details Description
Related parts for CA3102R36-15PA95
SWITCH THUMBWHEEL 10POS BCD PC M datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 19.8K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK 7POS 35DEGREE 5MM datasheet.pdf
TVS DIODE 7.02VWM 12.1VC SMD datasheet.pdf
C/A, MT-RJ TO SC DUPLEX XG FI datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15, 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 130MA 3.7 OHM datasheet.pdf