Vishay/Dale RNC50J7230BSBSL
RNC50J7230BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J7230BSBSL
Brief Description
RES 723 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J7230BSBSL.pdf
Availability of RNC50J7230BSBSL
QUANTITY
RNC50J7230BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J7230BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J7230BSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)723
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J7230BSBSL
Related LinksRNC50J7, RNC50J7230BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J7230BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J7230BSBSL
OSC PROG 3.3V 50PPM CTR SPRD SMD datasheet.pdf