Bourns Inc. SRR7045-331M
SRR7045-331M picture photo
Mfg. Part Number
SRR7045-331M
Brief Description
FIXED IND 330UH 400MA 730 MOHM
Datasheet Download
SRR7045-331M.pdf
Availability of SRR7045-331M
QUANTITY
SRR7045-331M Order Process
Ship out your order
Specifications of SRR7045-331M
Internal Part NumberEIS-SRR7045-331M
Material - CoreFerrite
Inductance330µH
Tolerance±20%
Current Rating400mA
Current - Saturation250mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)730 mOhm Max
Q @ Freq65 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant4MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.189" (4.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRR7045-331M
Related LinksSRR704, SRR7045-331M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRR7045-331M Details Description
Related parts for SRR7045-331M
FUSE CERM 7A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 10-DFN datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 167MHZ 256FBGA datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
RES 3.57K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf