Vishay/Dale RLR07C27R0GPBSL
RLR07C27R0GPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C27R0GPBSL
Brief Description
RES 27 OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C27R0GPBSL.pdf
Availability of RLR07C27R0GPBSL
QUANTITY
RLR07C27R0GPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C27R0GPBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C27R0GPBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)27
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C27R0GPBSL
Related LinksRLR07C2, RLR07C27R0GPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C27R0GPBSL Details Description
Related parts for RLR07C27R0GPBSL
RES SMD 4.87K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
BOARD EVALUATION LM3203TL datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
IC ECONOSCILLATOR SS 8-USOP datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 104MHZ 8SOP datasheet.pdf