Vishay/Dale RWR80S7R50FSB12
RWR80S7R50FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80S7R50FSB12
Brief Description
RES 7.5 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80S7R50FSB12.pdf
Availability of RWR80S7R50FSB12
QUANTITY
RWR80S7R50FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80S7R50FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR80S7R50FSB12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.5
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80S7R50FSB12
Related LinksRWR80S7, RWR80S7R50FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80S7R50FSB12 Details Description
Related parts for RWR80S7R50FSB12
POT 50 OHM 50W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 5A TO-220FN datasheet.pdf
RES SMD 2.55KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
IC FPGA 190 I/O 324CSPBGA datasheet.pdf
RES 19.6K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 1/4W PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 6.4K OHM 1/4W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 820OHM 0.01% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
DSUB DE METAL B/S 90 DGREE CAD datasheet.pdf
DEMO PLATFORM FOR DE1+D5M+LTM datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.0018UF RADIAL datasheet.pdf