ITT Cannon, LLC CA3102R36A34PF80
CA3102R36A34PF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102R36A34PF80
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 52POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102R36A34PF80.pdf
Availability of CA3102R36A34PF80
QUANTITY
CA3102R36A34PF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102R36A34PF80
Internal Part NumberEIS-CA3102R36A34PF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions52
Shell Size - Insert36-A34
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102R36A34PF80
Related LinksCA3102R3, CA3102R36A34PF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102R36A34PF80 Details Description
Related parts for CA3102R36A34PF80
CONN RCPT 3POS RED MTA-100 30AU datasheet.pdf
JUMPER-H1503TR/A2015B/X 2" datasheet.pdf
CIR BRKR 3.5A 250VAC 80VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20SO datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 5.49K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS PIN datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD datasheet.pdf
Octal, 10-Bit, 40/65 MSPS Serial LVDS 1.8 V A/D Converter IC datasheet.pdf