ITT Cannon, LLC CA3106E10SL-3PWBF80
CA3106E10SL-3PWBF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E10SL-3PWBF80
Brief Description
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E10SL-3PWBF80.pdf
Availability of CA3106E10SL-3PWBF80
QUANTITY
CA3106E10SL-3PWBF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E10SL-3PWBF80
Internal Part NumberEIS-CA3106E10SL-3PWBF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions3
Shell Size - Insert10SL-3
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E10SL-3PWBF80
Related LinksCA3106E10, CA3106E10SL-3PWBF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E10SL-3PWBF80 Details Description
Related parts for CA3106E10SL-3PWBF80
CONV DC-DC 48V IN 3.3V OUT NLT datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 787K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V R2H 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 33POS STR .100" GOLD datasheet.pdf
XCEDE 2W 6PVH 8COL datasheet.pdf