ITT Cannon, LLC CA3106E12S-4PF80
CA3106E12S-4PF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E12S-4PF80
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 1POS INLINE W/PIN
Datasheet Download
CA3106E12S-4PF80.pdf
Availability of CA3106E12S-4PF80
QUANTITY
CA3106E12S-4PF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E12S-4PF80
Internal Part NumberEIS-CA3106E12S-4PF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions1
Shell Size - Insert12S-4
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E12S-4PF80
Related LinksCA3106E1, CA3106E12S-4PF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E12S-4PF80 Details Description
Related parts for CA3106E12S-4PF80
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 2MB FLASH 176LFBGA datasheet.pdf
RES 453 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.07 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 5.23K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES 887K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
FUSE LK CPS T 012A NRB 23" datasheet.pdf