ITT Cannon, LLC CA3106E14S-7PB
CA3106E14S-7PB picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E14S-7PB
Brief Description
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E14S-7PB.pdf
Availability of CA3106E14S-7PB
QUANTITY
CA3106E14S-7PB Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E14S-7PB
Internal Part NumberEIS-CA3106E14S-7PB
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions3
Shell Size - Insert14S-7
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E14S-7PB
Related LinksCA3106E, CA3106E14S-7PB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E14S-7PB Details Description
Related parts for CA3106E14S-7PB
TERM BLOCK PCB 5.08MM 14POS OR datasheet.pdf
IC DAC 10BIT QUAD 4.096V 16QFN datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 113VC SMB datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
CONN HSG JAM NUT RCPT 10POS datasheet.pdf
CAP CER 9.5PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 28.7 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 32.8 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 5POS .100 JUMPER 7.5 INCH datasheet.pdf