ITT Cannon, LLC CA3106E14S-7SF80A95
CA3106E14S-7SF80A95 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E14S-7SF80A95
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106E14S-7SF80A95.pdf
Availability of CA3106E14S-7SF80A95
QUANTITY
CA3106E14S-7SF80A95 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E14S-7SF80A95
Internal Part NumberEIS-CA3106E14S-7SF80A95
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert14S-7
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness20µin (0.51µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E14S-7SF80A95
Related LinksCA3106E14, CA3106E14S-7SF80A95 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E14S-7SF80A95 Details Description
Related parts for CA3106E14S-7SF80A95
RECTIFIER BRIDGE 600V 15A MB datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 2.5MM VERT TIN datasheet.pdf
RES SMD 28 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 5.1K OHM 0804 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 25M OHM 1% 40W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
CMC RCPT CONN LEFT GRY 32CKT datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 50V 0.15W SC89 datasheet.pdf