Microchip Technology PIC16C558T-04E/SO
PIC16C558T-04E/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC16C558T-04E/SO
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 18SOIC
Datasheet Download
PIC16C558T-04E/SO.pdf
Availability of PIC16C558T-04E/SO
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PIC16C558T-04E/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16C558T-04E/SO
Internal Part NumberEIS-PIC16C558T-04E/SO
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Standard Package1,100
SeriesPIC® 16C
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed4MHz
Connectivity-
PeripheralsPOR, WDT
Number of I/O13
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package18-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16C558T-04E/SO
Related LinksPIC16C55, PIC16C558T-04E/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16C558T-04E/SO Details Description
Related parts for PIC16C558T-04E/SO
CAP MICA 680PF 5% 500V 2220 datasheet.pdf
SWITCH PLNGR SPST/NC 16A QC TERM datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
HAN-SNAP LATCHING PART W/STR REL datasheet.pdf
SLEEVE BRAIDED PET NF2IN BK 25' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
AM60026-33 WASHER datasheet.pdf
DBL KEY EXCHANGE FLEX ACTUATOR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 2POS PIN datasheet.pdf