ITT Cannon, LLC CA3106E14S-9SBF80A232
CA3106E14S-9SBF80A232 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E14S-9SBF80A232
Brief Description
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106E14S-9SBF80A232.pdf
Availability of CA3106E14S-9SBF80A232
QUANTITY
CA3106E14S-9SBF80A232 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E14S-9SBF80A232
Internal Part NumberEIS-CA3106E14S-9SBF80A232
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions2
Shell Size - Insert14S-9
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E14S-9SBF80A232
Related LinksCA3106E14S, CA3106E14S-9SBF80A232 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E14S-9SBF80A232 Details Description
Related parts for CA3106E14S-9SBF80A232
IGBT 600V 75A 250W TO247AD datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 9.76K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 25COND 24AWG 100' datasheet.pdf
FERRITE CORE TOROID 2.32UH N30 datasheet.pdf
IC MCU 16KB FLASH LIN TXRX 48QFN datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS CABLE SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP CER 11PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf