Stackpole Electronics Inc. RMCF1210JT220R
RMCF1210JT220R picture photo
Mfg. Part Number
RMCF1210JT220R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 220 OHM 5% 1/2W 1210
Datasheet Download
RMCF1210JT220R.pdf
Availability of RMCF1210JT220R
QUANTITY
RMCF1210JT220R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF1210JT220R
Internal Part NumberEIS-RMCF1210JT220R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)220
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF1210JT220R
Related LinksRMCF121, RMCF1210JT220R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF1210JT220R Details Description
Related parts for RMCF1210JT220R
TRIMMER 20K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
RES SMD 24.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 280 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 1% 3W 7638 datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 2SMD datasheet.pdf
RES 11.3K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.13K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONTACTOR datasheet.pdf
CAP ALUM 1.5UF 20% 50V THRU HOLE datasheet.pdf