ITT Cannon, LLC CA3106E16-10SBA176A232
CA3106E16-10SBA176A232 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E16-10SBA176A232
Brief Description
CONN PLUG 3POS INLINE SKT
Datasheet Download
CA3106E16-10SBA176A232.pdf
Availability of CA3106E16-10SBA176A232
QUANTITY
CA3106E16-10SBA176A232 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E16-10SBA176A232
Internal Part NumberEIS-CA3106E16-10SBA176A232
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert16-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E16-10SBA176A232
Related LinksCA3106E16-1, CA3106E16-10SBA176A232 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E16-10SBA176A232 Details Description
Related parts for CA3106E16-10SBA176A232
RES SMD 909 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC CTRLR DC/DC 1PH HI EFF 32QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 13POS datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
HD RA SMT datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 815MA 190 MOHM datasheet.pdf
OSC MEMS 100.000MHZ HCSL SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf