ITT Cannon, LLC CA3106E16-9PWB15
CA3106E16-9PWB15 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E16-9PWB15
Brief Description
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E16-9PWB15.pdf
Availability of CA3106E16-9PWB15
QUANTITY
CA3106E16-9PWB15 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E16-9PWB15
Internal Part NumberEIS-CA3106E16-9PWB15
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions4
Shell Size - Insert16-9
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E16-9PWB15
Related LinksCA3106E1, CA3106E16-9PWB15 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E16-9PWB15 Details Description
Related parts for CA3106E16-9PWB15
FUSE GLASS 6.3A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 59K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES 392 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.7 OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
HSG ASSY,PWR LK,SRS 1,2 POS datasheet.pdf
RES 1.50 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 20V 6A EMH8 datasheet.pdf