ITT Cannon, LLC CA3106E16-9SBF80
CA3106E16-9SBF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E16-9SBF80
Brief Description
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106E16-9SBF80.pdf
Availability of CA3106E16-9SBF80
QUANTITY
CA3106E16-9SBF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E16-9SBF80
Internal Part NumberEIS-CA3106E16-9SBF80
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions4
Shell Size - Insert16-9
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E16-9SBF80
Related LinksCA3106E1, CA3106E16-9SBF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E16-9SBF80 Details Description
Related parts for CA3106E16-9SBF80
RES 243K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CBL RIBN 24COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
OSC XO 32.000MHZ TTL PC PIN datasheet.pdf
RES 15.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
EXTRACTION TOOL datasheet.pdf
RES 26.1 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE W/PINS datasheet.pdf