ITT Cannon, LLC CA3106E16S-1PA95
CA3106E16S-1PA95 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E16S-1PA95
Brief Description
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E16S-1PA95.pdf
Availability of CA3106E16S-1PA95
QUANTITY
CA3106E16S-1PA95 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E16S-1PA95
Internal Part NumberEIS-CA3106E16S-1PA95
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions7
Shell Size - Insert16S-1
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness20µin (0.51µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E16S-1PA95
Related LinksCA3106E1, CA3106E16S-1PA95 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E16S-1PA95 Details Description
Related parts for CA3106E16S-1PA95
CONN FFC FPC VERT 8POS 1MM SMD datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 5% RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
FUSE INDUST 16A 690V CLASS AM datasheet.pdf
CONN HDR VERT 10POS TIN .156 PCB datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG FLEX 8POS SKT datasheet.pdf
TVS DIODE 200VWM 360VC AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf