Ohmite L175J30KE
L175J30KE picture photo
Mfg. Part Number
L175J30KE
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 30K OHM 5% 175W
Datasheet Download
L175J30KE.pdf
Availability of L175J30KE
QUANTITY
L175J30KE Order Process
Ship out your order
Specifications of L175J30KE
Internal Part NumberEIS-L175J30KE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
Series270
PackagingBulk
Resistance (Ohms)30k
Tolerance±5%
Power (Watts)175W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±260ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Coating, Housing TypeVitreous Enamel Coated
Mounting FeatureBrackets (not included)
Size / Dimension1.126" Dia x 8.500" L (28.60mm x 215.90mm)
Height-
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseRadial, Tubular
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L175J30KE
Related LinksL175, L175J30KE Datasheet, Ohmite Distributor
L175J30KE Details Description
Related parts for L175J30KE
IC DAS 8CH 12BIT T/H LP 20-SOIC datasheet.pdf
PHOTORELAY MOSFET OUT 3MA 8-DIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 200V 5W DO214AA datasheet.pdf
RES 36 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 60VWM 96.8VC DO214AC datasheet.pdf
CONN HEADER 56PS STR DL .100 TIN datasheet.pdf
Connector Socket 99 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf