ITT Cannon, LLC CA3106E16S-1PB13A176
CA3106E16S-1PB13A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E16S-1PB13A176
Brief Description
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E16S-1PB13A176.pdf
Availability of CA3106E16S-1PB13A176
QUANTITY
CA3106E16S-1PB13A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E16S-1PB13A176
Internal Part NumberEIS-CA3106E16S-1PB13A176
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions7
Shell Size - Insert16S-1
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded, Strain Relief
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E16S-1PB13A176
Related LinksCA3106E16S, CA3106E16S-1PB13A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E16S-1PB13A176 Details Description
Related parts for CA3106E16S-1PB13A176
RES 681K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC Z8 GP MCU 8K OTP 28SOIC datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
RES SMD 34K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1V 0.4A SOT23-5 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 3A 120V datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf