Vishay/Dale CMF658R4000FKR6
CMF658R4000FKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF658R4000FKR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 8.4 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF658R4000FKR6.pdf
Availability of CMF658R4000FKR6
QUANTITY
CMF658R4000FKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF658R4000FKR6
Internal Part NumberEIS-CMF658R4000FKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.4
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF658R4000FKR6
Related LinksCMF658R, CMF658R4000FKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF658R4000FKR6 Details Description
Related parts for CMF658R4000FKR6
IC ELECTR CIRCUIT BREAKER 8-SOIC datasheet.pdf
BATTERY PK 12V AA OXYRIDE ALKA datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV RATIO 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC QUAD LO-HI VOLT SHFTR 16SO datasheet.pdf
NYLON MULTI 1/4" BLACK 500' datasheet.pdf
RES 0.261 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 9POS datasheet.pdf
MINIFIT JR RA DRPEGS 50AU V2 16C datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf