ITT Cannon, LLC CA3106E16S-4PF80
CA3106E16S-4PF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E16S-4PF80
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E16S-4PF80.pdf
Availability of CA3106E16S-4PF80
QUANTITY
CA3106E16S-4PF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E16S-4PF80
Internal Part NumberEIS-CA3106E16S-4PF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions2
Shell Size - Insert16S-4
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E16S-4PF80
Related LinksCA3106E1, CA3106E16S-4PF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E16S-4PF80 Details Description
Related parts for CA3106E16S-4PF80
BATTERY PK 4.5V AA SIZE ALKALINE datasheet.pdf
MODULE PWR ENTRY FUSE FILTER 10A datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 16K EE 8-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10V 20% RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 2.2GHZ 8MSOP datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL DPST 16DIP datasheet.pdf
RES 0.75 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 75VWM 121VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 1.6 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS datasheet.pdf