ITT Cannon, LLC CA3106E16S-8PF80F0
CA3106E16S-8PF80F0 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E16S-8PF80F0
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG INLINE MNT PLUG 5POS
Datasheet Download
CA3106E16S-8PF80F0.pdf
Availability of CA3106E16S-8PF80F0
QUANTITY
CA3106E16S-8PF80F0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E16S-8PF80F0
Internal Part NumberEIS-CA3106E16S-8PF80F0
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions5
Shell Size - Insert16S-8
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesStrain Relief
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E16S-8PF80F0
Related LinksCA3106E16, CA3106E16S-8PF80F0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E16S-8PF80F0 Details Description
Related parts for CA3106E16S-8PF80F0
RES SMD 294K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
PANEL FRONT 19X3.5X0.5" BE/GY datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V NP0 2220 datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 10% 1KVDC RAD datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG YELLOW 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SINGLE ENDED CABLE ASSEMBLY datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 12.288MHZ CMOS SMD datasheet.pdf