ITT Cannon, LLC CA3106E16S-8SXBF80A232
CA3106E16S-8SXBF80A232 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E16S-8SXBF80A232
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 5POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106E16S-8SXBF80A232.pdf
Availability of CA3106E16S-8SXBF80A232
QUANTITY
CA3106E16S-8SXBF80A232 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E16S-8SXBF80A232
Internal Part NumberEIS-CA3106E16S-8SXBF80A232
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions5
Shell Size - Insert16S-8
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E16S-8SXBF80A232
Related LinksCA3106E16S-, CA3106E16S-8SXBF80A232 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E16S-8SXBF80A232 Details Description
Related parts for CA3106E16S-8SXBF80A232
CONN HEADER R/A .100 16POS 15AU datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.048V 8SOIC datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 20V 7.1A 8TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20V 10% 2812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 24K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 150000UF 20% 63V SCREW datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB datasheet.pdf
SWITCH SELECT 2POS SPST-NO 10A datasheet.pdf