ITT Cannon, LLC CA3106E16SA18PB
CA3106E16SA18PB picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E16SA18PB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106E16SA18PB.pdf
Availability of CA3106E16SA18PB
QUANTITY
CA3106E16SA18PB Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E16SA18PB
Internal Part NumberEIS-CA3106E16SA18PB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions7
Shell Size - Insert16S-A18
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E16SA18PB
Related LinksCA3106E, CA3106E16SA18PB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E16SA18PB Details Description
Related parts for CA3106E16SA18PB
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 0.56 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
HOLDER 4 C CELL W/ 6" WIRE LEADS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.61 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS CBL MNT PIN datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC MMIC FREQ MULTIPLIER datasheet.pdf
V/T REC PWRBLADE datasheet.pdf
CAP FILM 7.5NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf