FFF 55508-026LF
55508-026LF picture photo
Mfg. Part Number
55508-026LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 26 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
55508-026LF.pdf
Availability of 55508-026LF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
55508-026LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 55508-026LF
Internal Part NumberEIS-55508-026LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package660
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesMinitek™ MezzSelect™, Basics+
PackagingTube
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions26
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness2µin (0.05µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)55508-026LF
Related Links55508, 55508-026LF Datasheet, FFF Distributor
55508-026LF Details Description
Related parts for 55508-026LF
IC FPGA 146 I/O 208PQFP datasheet.pdf
IC OSC UP/DWN CNTR 2MHZ 28-DIP datasheet.pdf
IC MPU RESET 2.925V SOT143-4 datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
INSERT FEMALE 2POS+1GND SCREW datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS 3.81MM R/A BK datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DP3T 3A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf