ITT Cannon, LLC CA3106E18-10SBA176
CA3106E18-10SBA176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3106E18-10SBA176
Brief Description
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3106E18-10SBA176.pdf
Availability of CA3106E18-10SBA176
QUANTITY
CA3106E18-10SBA176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106E18-10SBA176
Internal Part NumberEIS-CA3106E18-10SBA176
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions4
Shell Size - Insert18-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106E18-10SBA176
Related LinksCA3106E18, CA3106E18-10SBA176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106E18-10SBA176 Details Description
Related parts for CA3106E18-10SBA176
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 50POS .050" SMD datasheet.pdf
FUSE INDUST 63A 690V CLASS AM datasheet.pdf
RES 15 OHM 10.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
BLZP 5.08/21/270LH SN BK BX datasheet.pdf
ADJUSTABLE WRENCH 10"" datasheet.pdf
BOARD FLASH CLICK datasheet.pdf
OSC XO 58.9824MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
OSC TCXO 10.000MHZ CLPD SNWV SMD datasheet.pdf